Nie wszystko złoto…

Wielki test z pokory: po trzech tygodniach pobytu dziś pierwszy sprawdzian dla najstarszej grupy, 13-15 latków, dziesięć osób; absolutnie podstawowe pytania o imię, wiek, skąd pochodzą, jakie znają części ciała. Czas: 20 minut.

Przez ramię zaglądam na pracę Osamy, najlepszego z uczniów, który nie dość, że w lot łapie wszystko, to rzeczywiście zapamiętuje. Jednak wyniki nie zachwyciły: czwórka naprawdę dobra, reszta: do wytężonej pracy. Wiem, że są młodzi, że prędzej będą się chcieli uczyć „życia”, niż angielskiego, ale to przecież ich przyszłość…tak, trzeba mi pokory, nie złości w takich momentach. Od jutra – kontynuujemy:)
No dobrze, ale dziś miało być o złocie. A zatem: pogrążcie się w blasku….
Bo złota tu pełno: w setkach sklepów i sklepików. Przy głównych ulicach i w zaułkach. Na palcach, uszach, szyjach, błyszczy, kusi, mami….

Złoto jest tu wyznacznikiem statusu społecznego i zamożności: jeśli widzimy rodzinę syryjskich uchodźców, na palcach których lśnią złote pierścionki – wiemy, że ich sytuacja jest lepsza, niż sąsiadów, którzy nie mają butów. Proste. Jednak uwaga: nie wszystko złoto, co się świeci….

Kiedy zacząłem poszukiwania pewnego drobiazgu dla mojej Kasi i zachwyciłem się jednym z nich, moi jordańscy znajomi uśmiechnęli się ironicznie i powiedzieli: to przecież rosyjskie złoto! Jakie? No nieprawdziwe, my tu mamy rosyjskie złoto, włoskie złoto i prawdziwe złoto – oznajmili z politowaniem kręcąc głowami nad nieroztropnością przybysza tak, wydawałoby się, cywilizowanej Europy.

Rosyjskie złoto – czyli tombak, znany tak dobrze w naszym kraju;

Włoskie złoto – czyli wyroby metalowe, co najwyżej pozłacane, zanurzane w złotej farbie – jak mi wytłumaczono;

Prawdziwe złoto: czyli prawdziwe, certyfikowane i, uwaga, tańsze niż w Polsce, o około 20-30 złotych na gramie (ok. 170 złotych za gram 24-karatowego, najwyższej próby złota). Czyli: szału nie ma, ale przy oszałamiającym wyborze jaki tu jest: naprawdę warto zerknąć do sklepów…(tak Kochanie, czynię to i ja…)

Co bardzo ciekawe, prawie w ogóle nieznane jest tu białe złoto. Popularną inwestycją są za to złote sztabki, certyfikowane w Szwajcarii. No i jeszcze jedno: mężczyźni wręcz nałogowo noszą tu sygnety, więc wybór takowych jest naprawdę przeogromny. Panowie, Święta idą, może drobiażdżek od Dam Waszych serc pod choinkę…?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s